Legie v Rusku

24. 09. 2014 15:00:00
V červenci to bylo sto let, co začala první světová válka, bezesporu událost, která navždycky změnila chod lidských dějin. O téhle válce toho bylo už tolik sepsáno, natočeno a řečeno, každý jeden detail prošel důkladným zkoumáním, že by se dalo říct, že už není co zkoumat. No, to se asi nikdy nestane, protože první světová válka (stejně jako ta druhá) je nevyčerpatelné téma.

legionářský vlak
Dost často tu píšu právě o druhé světové, o nacistech, holocaustu, nebo Hitlerovi. Tentokrát si ovšem mou pozornost vysloužila první světová, konkrétně tedy období, kdy se československé legie zapojily do ruské občanské války.

Abych se přiznala, první světová válka si u mě nikdy nezískala tolik zájmu – kolik by si jistě zasloužila – což znamená, že jsou moje znalosti značně omezené. O to pak víc to platí pro československé legie. Doposud mi to ale nijak nevadilo, jenže když jsem nedávno v televizi sledovala jakýsi dokument a zjistila, jak málo toho vím, rozhodla jsem se to napravit.

Začala jsem pěkně od základních informací a jistě bych se jimi prokousávala ještě teď, kdybych náhodou nenatrefila na knihu Červenobílá od historika Dalibora Váchy. Na knihu, která románovou formou přibližuje šest let, které strávili českoslovenští legionáři v bojích na ruském území.

Tady v tomhle místě by se asi slušelo, abych stručně shrnula děj knihy. No, neshrnu, na to je to až moc legie
náročné téma. Můžu jen říct, že do autorovy pozornosti se dostal především čtvrtý pluk a životní cesta Rudolfa Medka, původem učitele a pozdějšího brigádního generála a spisovatele.

V románu má svou roli totiž mnoho historických postav – jako plukovník Švec nebo velitel Čeček. Autor ale nezůstává pouze u faktů. Tedy popisy všech bojů a historických událostí jsou naprosto podle skutečnosti, ale sem tam se mu do příběhu zatoulá postava, která historické podložení nemá. Ale co na tom? Někdo takový tam ve skutečnosti jistě byl – a pokud nejste profík, stejně nerozeznáte ty skutečné od těch fiktivních. Jednoduše dohromady to vytváří věrný obraz tehdejšího života i doby a to je to podstatné.

červenobílá
A co je nakonec nejpodstatnější, je jen to, že Dalibor Vácha velice atraktivní formou – jeho styl si zamilujete – přibližuje osudy hrstky neskutečně statečných mužů, kteří se dobrovolně rozhodli bojovat za to, co považovali správné.

To je to, co dělá knihu tak výjimečnou a to je to, co na mě nejvíc zapůsobilo – totiž je to takový hold všem těm skoro zapomenutým hrdinům.

A když se pak vezme v potaz to, co Rusko neustále dělá, tak příběh pár mužů, kteří se nebáli postavit bolševikům, získává o to víc na váze.

Červenobílá je bezpochyby náročné čtivo, ovšem Dalibor Vácha píše čtivě a napínavě, takže i sebemenší nadšenec do válečné historie, si přijde na své. A pokud ne, tak by se měl stydět.

Protože koneckonců Červenobílá zachycuje významný kus naší historie.

Autor: Mirka Karásková | středa 24.9.2014 15:00 | karma článku: 13.05 | přečteno: 663x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 206 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 310 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 345 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2169

Jen malá holka,
co si hraje na spisovatelku,
baskytaristka a textařka,
bohém, poeta a flákač.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...